Ev Tadilat

Ev tadilat hepimizin yapmak istediği zevkli ve aynı zamanda çok uğraşı olan bir iştir. Nasıl yapacağız, nereden başlayacağız. Ev tadilatı deyip geçmeyin hele bir de evde yaşıyorsanız çok zor bir iş… En güzeli ve kolayı boş bir evde tadilat yapmaktır. Ama bu ne mümkün, hangimizin oturacağı birden fazla evi var ki… Hem evde yaşamak hem de tadilat yapmak zor iş. Kısa zamanda istenilenleri en iyi kalitede çıkartmak gerekmektedir. Çoğumuz evimizi tadilat yaptırırken mutlaka bir yakınımızın yanında kalıyoruz. Bu da yaşantımızı olabildiğince zorlaştırıyor.

Ev tadilatına nereden başlamalı, nasıl yapmalı?

Ev Tadilatı Yapmaya Karar Verdik

Evimizde komple anahtar teslim ev tadilatı yaptırmaya karar verdikten sonra ilk aşamamız araştırmak olacak. O kadar çok zengin çeşitler var ki tadilat konusunda şaşarsınız… her bütçeye ve her zevke göre ürünler mevcut.

  • İnternetten yeni fikirler edinmek için araştırma yapıyoruz…

  • İnternetteki fikirleri kabaca da olsa hem bütçemize hem de evimize uygun olup olmadığını düşünüyoruz.

  • Konusunda uzman bir firma ile iletişime geçiyoruz ve ondan ücretsiz keşif ve fiyatlandırma istiyoruz.

  • En önemlisi firmanın size üç boyutlu olarak sizin fikirleriniz ve yeni fikirler ile yol gösterici olmasıdır.

İnternette gördüğünüz veya eş dost arkadaşlarınızdan gördüğünüz bütün fikirleri derleyip toplayıp size yardımcı olacak iyi bir firma seçimidir. Ve en önemlisi sizin evinizin ölçülerini alarak yapmak istediğiniz tadilatları üç boyutlu olarak sunulması. Ne yapılacağını, nasıl yapılacağını ve en sonunda nasıl gözükeceğini baştan belirlemeniz ev tadilatı için hayati önemde bir konudur. Baştan evet istediğim bunlar bunlar diyebilecek duruma gelmiş olmalısınız.

Sözleşme ve Yapım

Artık neler yapılacağı konusunda net olduktan sonra geriye sözleşme yapmak ve yapılanları kontrol edip teslim almak kalıyor. Sözleşme yapmak demek, üç boyutlu olarak gördüklerinizi aslında kayıt altına almak ve hangi kalite ve markaların kullanılacağını bilmeniz demektir. Tabi bunun yanında yapacağınız ve kullanacağınız tüm malzemeler belli olduğu için çok kısa bir süre içerisinde işinizin bitmesi demektir.

Komple Ev tadilatı ortalama olarak 30 gün ile 60 gün gibi bir süre içerisinde bitmektedir. Süre konusu isteyeceğiniz malzemeyle birebir alakalıdır. Ondan dolayı ithal olmayan ürünlerin kullanımı süreyi mümkün mertebe kısaltacaktır. Bunun dışındaki süreler zaruri sürelerdir, mesela kırım döküm moloz atımı elektrik ve su tesisatının yapılması sonra sıva alçı ….. banyo yapımı, mutfak yapımı….

İyi bir firma ile çalışmanın avantajları arasında neler yapacağınızı önceden görerek bilmek ve her yapım aşamasında size olabildiğince detaylı sunumlar yaparak neler yapıldığının bilgilendirilmesi olacaktır. Mesela ilk işe başlar iken apartmana asılacak ufak bir yazı bile sizin yerine firma tarafından asılarak “Apartmana verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı Özür Dileriz” denecek ve gerekirse komşuların kapılarını çalarak gürültü yapılacak saatleri belirleyecektir. En rahatsız edici işi kırım döküm ve moloz atımı konusudur ve şikayetin bol olduğu bir konudur. Firma olabildiğince düzenli ve tertipli davrandığında bu da sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Bilgilendirme konusunda en önemli destek alacağınız konu alt yapı konusudur. Hepimiz mutfak dolabının yakışıp yakışmadığını veya ne kadar emek verilerek yapıldığını bakarak anlayabiliriz ama altta kalan su tesisatı ve elektrik tesisatı malzemeleri konusunda bilgi sahibi olamayabiliriz. Firmadan olabildiğince bu konuda hangi malzemeleri kullanacağı ve nasıl olursa daha iyi olacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Başka dekorasyon fikirleri konusunda merak ettiklerinizi buradan takip edebilirsiniz.

İzmir hizmetlerimizden yararlanmak ve yerel işletmemiz için buradan bakabilirsiniz.