Komple Ev Tadilat

Komple Ev Tadilat başlı başına bir iş….

Unutulmamalı ki iyi bir tadilat için öncelikle iyi bir tasarım ve projelendirme gelir.

Tadilat deyince benim aklıma ilk kırım döküm geliyor. Kırıp dökmeden tadilata bir şekilde başlanmıyor nedense… Çünkü yeni bir şey yapabilmek için eskide değişiklik yapabilmenin en temel koşulu önce eskiyi kırıp dökmekten geçiyor…

Gerçi tadilat deyince ilk öncelik ne tadilatı olmalı. Nede olsa kapsamlı bir konu…

  • Ev tadilatı
  • İş yeri tadilatı

Öncelikle iki kısma ayırmak sanırım mantıklı. Aslında kendi içlerinde de olabildiğince ayrılmaktalar…

Mesela ev tadilatını ele alalım.

  • Komple Ev Tadilatı da yaptırabilirsiniz
  • Sadece banyo tadilatı da yaptırabilirsiniz
  • Yalnızca mutfak tadilatı da olabilir
  • Hatta ve hatta çocuk odası tadilatı
  • Veya yatak odası tadilatı da yaptırabilirsiniz.

Sıralamak istedikten sonra alternatifler olabildiğince artmaktadır.

tadilat

TadilatDekorasyon Mu?

Tadilat köklü bir değişiklik iken dekorasyon ufak dokunuşlar aslında. Dekore etmek… Hali hazırda olana yeni şekil vermek fakat şekil verirken köklü değişiklikler yapmak değildir.

Tadilat başlı başına bir iş demek. Önce yıkacaksın sonra yeni şeklini vereceksin. Hele hele Komple Ev Tadilat konusunda bu olmazsa olmaz…

Örnek olsun diye Komple Ev Tadilatı için örnek bir inceleme yapalım. Baştan tasarım ve projelendirmelerinin yapıldığını varsayarak işe başlıyoruz.

tadilat

Kırım Döküm

Şimdi başlıyoruz tadilata ilk önceliğimiz kırım döküm.

Ama unutulmamalıdır ki diğer apartman sahiplerine, konu komşuya gürültü çıkacağı için önceden haber vermek önemli. Mesela apartmanın girişine kısa bir tadilata gireceğiz diye bir yazı ve verdiğimiz gürültü için şimdiden özür dileriz diyen birkaç cümle inanın ki önemli. Daha da önemlisi ise gürültüden birebir etkilenecek olan komşuların kapılarını çalıp sormak. Kiminin çocuğu belli saatlerde uyuyordur ve gürültüyle uykudan kalkıp korkarak ağlamasını kimse istemez.

Dikkat etmemiz gereken önemli bir husus da kırım dökümden çıkan molozların çuvallanarak apartmanın dışına çıkarılması ve günü birlik moloz döküm yerlerine gönderilmesidir.

alt yapı elektrik su tesisat

Alt Yapı Elektrik Tesisatı Su Tesisatı

Elektrik ve su tesisatı en çok önemsenmesi gereken konulardan bir tanesi. Çünkü tadilat sonrası ne yapıldığı gözükmeyecek fakat sonuçları anlamında bizi en çok etkileyecek bir konudur.

Bu konudaki tavsiyem genellikle tamamiyle değişmesi yönündedir. Çünkü eski yapılarımızda su tesisatı demir boruydu. Zaman içerisinde paslanmalara sebebiyet verdi. Günümüzde demir boruyla su tesisatı yapan bile bulmak imkansız. Bunun için doğrusu tamamiyle değişmesi. Hem değiştirmek kendi tasarımımız için de önemlidir. Çünkü yer değişmesi gereken lavabo vb. için de önemlidir. Doğru yere konmasını kolaylaştırır.

Elektrik tesisatındaki durum ise, eğer yapımız çok eski ise zaten prizler için kullanılan kablo 1,5’luk diye bilinen ince bir kablo. Zorunlu olarak 2,5’luk kablo ile değiştirmekte fayda var. Tercihlerden bir tanesi de yanmaz (halojen free) olup olmaması yönündedir. Çünkü bu fiyatı etkileyecektir. Ayrıca, sigorta kutusundan kombi, fırın, klima gibi daha fazla güç tüketen aletlere direk kablo çekilmesi en doğru uygulamalardan bir tanesidir. Dediğim gibi bunların hepsi duvarların içinde kalacağından gözükmeyecektir. Ama bir ev tadilatı için çok önemlidir.

kara sıva

Sıva

Alt yapıyı da bitirdiysek artık geriye kaldı işi toplaması. Yeterince dağıttığımız, kırıp döktüğümüz yeter sanırım. Bunun için ilk iş elbette kara sıva ve bize gerekli olan malzeme kum, çimento ve kireç.

Aslında inşaat, tadilat gibi işlerin en zor ve fiziki olarak en pis gözüken işi…

Gerçekten çok fazla emek yoğun bir iş…

Ve kesinlikle iyi bir ustalık istiyor.

İyi bir ustalık istiyor çünkü üzerine artık gözlerimizle sürekli göreceğimiz seramik gibi uygulamalar gelecek ve sıva ne kadar düzgün olursa seramik de o kadar düzgün olacaktır.

Kara sıva konusunda dikkat edilecek en önemli şey anolu ve mastarlı yapılıyor olmasıdır. Sıvanın düzgün olmasını sağlayan yeğane şey budur…